Bestyrelsesmøde på Friskolen på Røsnæs den 19. marts 2025

Bestyrelsesmøde på Friskolen på Røsnæs den 19. marts 2025

Bestyrelsesmøde på Friskolen på Røsnæs den 19. marts 2025

Til stede: Lasse, Freja, Nils, Jonas, Magne, Cathriona, Christina, Maria, Nanna

Fraværende: Susie, Barbara, Nina, Anders,

Ordstyrer: Cathriona/Freja. Referent: Cathriona

  1. Underskrivning referater
    1. Referater fra sidste bestyrelsesmøde underskrives

  1. Nyt fra Skole, SFO, klub og børnehave v/ NB og JV
    1. Skolelørdag på lørdag kl. 9-12, som vi er ved at klargøre til.
    2. Vi glæder os til Anne starter (ny lærer i indskolingen) d. 1/4.
    3. Lejrskole 2.-4./4, hvor Anne også deltager.
    4. Lidt hektisk i 9. klasse, fordi prøverne nærmer sig.
    5. Mere struktur i mellemtrin – det er blevet tydeligt, at der er brug for mere struktur, og det øver vi os stadig på.
    6. Alt det, vi har startet (projektbaseret læring, anderledes klasser mv.) breder sig nu også til folkeskoleområdet. Derfor skal vi fortsætte med det, og koble naturen så meget ind i det som muligt.
    7. I børnehaven skal der laves en ny mødeform, som vi er i gang med.

  1. Elevrådet v/ Magne
    1. Der har ikke været elevrådsmøde, men Magnes indtryk er, at det generelt går godt. Der bliver også ødelagt færre ting. Eleverne glæder sig til at komme på lejrskole.

  1. Indvielse af bålhytte og keglenet v/ Freja og Nina (i morgen)
    1. Der er bestilt kage
    2. FDF kommer og laver bålhytte
    3. Der kommer mini-tale ved formanden
    4. Vi håber på at mange børn har lyst til at kigge forbi

  1. Nyt fra udvalgene:
    1. Fond v/ Nanna
  1. Sidste hånd på den store fondsansøgning til Nordea-fonden er ved at blive lagt. Vi søger 1 mio. til hele projektet, hvor det er tydeligt, at vi ønsker den grønne omstilling. Skolen vil selv lægge noget til. Idrætsforeningen vil også meget gerne støtte op, men de ved ikke, om de må støtte økonomisk (de taler med DGI herom). Om ikke andet, støtter både RUB og Idrætsforeningen op om ansøgningen, i hvert fald på den måde at de beskriver det store behov for en fungerende gymnastiksal (dette evt. sammen med andre lokaler grupper).
    1. Kommunikation v/ Susie – udsat
    2. Arbejdsdag v/ Maria
  1. Der er sendt invitation ud. Der var ikke så stor tilslutning i efteråret, så vi forventer større tilslutning nu. Der har været nogle tilbagemeldinger, men der er fortsat mange, vi ikke har hørt fra.
    1. Pædagogiske dage v/ Christina – udsat

  1. Godkendelse af kalender v/JV
    1. Vi har forsøgt at bestille lejrskole i 2026 på Klinteborg. Vi får først svar på bookingen i maj. Derfor er der noget i kalenderen, som ikke kan falde på plads før vi ved, hvornår vi kan leje det.
    2. De andre dele af kalenderen gennemgås – den godkendes af bestyrelsen.

  1. Støtteforeningens formål og skolens forpligtelser v/CC
    1. Gavekasse: Vi kigger nærmere på denne mulighed.
    2. Bestyrelsen er orienteret om STUKs anbefalinger, som vi sigter efter at følge.

  1. Budget 2025 (tilsendt i mail) v/JV
    1. Det diskuteres, hvor mange elever vi forventer til næste skoleår. Der går 15 elever ud af 9. klasse og der er 15 opskrevet til kommende 0. klasse. Vi sigter efter stabilitet i elevantallet, og er optimistiske omkring at ramme samme niveau som sidste år, dog med større antal børn i børnehaven og flere elever med SPSU-tilskud.
    2. Budgettet godkendes af bestyrelsen med justeringen til 122 elever.

  1. Lukket punkt: Friplads ansøgning v/JV
    1. Formuleringen ændres til, at vi har plads til op til fem familier på vores fripladser (tidl. fem elever).
    2. Lukket punkt: Godkendt.

  1. Eventuelt
    1. Baderum – badeforhold i idræt (der skal måske en dør til)
    2. Klubben – her går det bedre med mindre skærmtid
    3. Trivselsmåling af personalet – på til næste gang